زمان مطالعه: ۲ دقیقه

UI/UX

 طراحی ظاهر و رابط کاربری

ui-و-ux-چیست

UI مخفف عبارت User Interface Design به معنای طراحی رابط کاربری است. در واقع UI بیشتر به جنبه‌ی گرافیکی موضوع وب‌سایت یا اپلیکیشن می‌پردازد.
طراحی رابط کاربری به کمک گرافیست‌های سایت و برنامه‌نویس Front-end پیاده سازی می‌شود. طراحی رابط کاربری مهم است زیرا معمولاً افراد به وب‌سایت‌هایی با UI ضعیف، کمتر اعتماد می‌کنند.

UX مخفف عبارت User Experience Design به معنای طراحی تجربه‌ی کاربری است. به احساسات و راحتی کاربر حین کار کردن با اجزای مختلف سایت گفته می‌شود. اینکه وب‌سایت ما طوری طراحی شده باشد که هر بخش به راحتی در دسترس کاربران قرار بگیرد و برای کار کردن با هر قسمت آسودگی و راحتی کاربر در نظر گرفته شود اینها مسائلی از طراحی UX هستند.
جنبه‌ی دوم آن به هدایت کاربر مرتبط می‌شود. اینکه چگونه ما کاربران یک صفحه را به صفحه‌ی دلخواه خود هدایت کنیم. در واقع بعد دوم تجربه‌ی کاربری به مدیریت و هدایت کاربر از لحظه‌ی ورود به سایت تا لحظه‌ی خرید محصول اشاره می‌کند.

تفاوت‌های اصلی UI و UX در طراحی سایت

۱. یو ایکس در راستای کاربردی تر کردن طراحی سایت فعالیت می کند اما یو آی به ظاهر و زیبایی آن می پردازد .
۲. یو ایکس به کاربران طراحی سایت این امکان را می دهد تا به اهداف خود در خصوص خرید و سایر دریافت سایر سرویس ها ، راحت تر دستیابی پیدا نمایند اما یو آی ارتباطات احساسی که از ظاهر طراحی سایت به کاربر منتقل می شود را فراهم می نماید .
۳. در طراحی سایت ، ابتدا فرآیند یو ایکس و سپس فرآیند یو آی انجام می شود .
۴. یو ایکس از یو آی کامل تر می باشد زیرا علاوه بر ظاهر محصول به جوانب آن همچون نوع خدمات رسانی و رضایت مشتریان نیز توجه دارد اما یو آی تنها به زیبایی و جذابیت ظاهری محصول می پردازد .

مشاوره رایگان

به راحتی و تنها با چند کلیک ساده وب‌سایت، اپلیکیشن و هر خدمتی که از ما می خواهید را انتخاب کنید.